Olchon - šamanský ostrov

16.11.2016

Ostrov Olchon je   považován za hlavní svatyni všemongolského a středoasijského významu a hlavní  náboženské centrum Burjatů.  Dodnes u mysu Burchan, nad břehem jezera hned u vesnice Chužir, vlají na stromech barevné pentle: to je tzv. obo, tedy místo uctívání duchů. Podle dávných  pověstí žil v jeskyni skály Šamanky vládce celého Olchonu - Ežin neboli Burchan. Dnes se pentle vážou i na 13 sloupů vztyčených na přístupové cestě k Šamance. Tyto sloupy jsou zajímavým příkladem prolínání buddhismu s šamanismem, neboť zde provádějí obřady příslušníci obou náboženství….

* Dalším posvátným obřadním místem Burjatů je nejvyšší hora ostrova Ižmej (1274 m n. m.). Někde na jejím úpatí je prý k řetězu přikován nesmrtelný medvěd.

* Podle burjatské mytologie na ostrově sídlí děsiví duchové Bajkalu. Pověst říká, že se na ostrov spustil duch z nebe jménem Chan Choto Babaj a tento duch, který Olchonu vládne, sídlí ve skále Šamance. Burjaté se proto ke skále nepřibližují, protože mají strach. Na ostrově žije také jeho syn Chan Chubuu Nojon, který má také šamanskou moc a zjevuje se v podobě orla skalního. Moc získal od nejvyššího z bohů nebes Tengriho. 

* V severní části ostrova jsou tajuplná mýtická místa, tzv. obo. Zdejší burjati zde skládají na sebe kameny a vytvářejí tak posvátné věže, které jsou spojeny s duchovním životem místních lidí.

* na severním konci ostrova za mysem Choboj je možné vidět jediného sladkovodního tuleně na světě – něrpu (tuleně bajkalského)

* místní lidé věří, že svatá místa jsou opředena silnou energií, a kdo na ni není nepřipraven, tomu může ublížit

* posvátná Šamanská skála patří mezi devět nejposvátnějších míst v Asii

* elektřina byla na Olchon zavedena až roce 2006. Aby nedošlo k narušení panoramatu Bajkalu, elektřina byla na ostrov přivedena podvodním kabelem.

* ostrov měří 73 km na délku a je široký jen 15 km

(zdroj wikipedie.cz)